Malmö Folk 30 år

Under sin 30-åriga verksamhet har Malmö folk genomfört många arrangemang och bytt styrelsemedlemmar många gånger. Här är hela listan. I alla fall nästan.

 

Ordförande:

Hazze Viberg 1992-? Pontus Thuvesson ?-?, Hanna Tibell 1997?-1999, Ulrika Gunnarsson 2000-2002, Kari Svahn 2003-2008, Petter Wickman 2009-2011, Brita Björs 2012-2014 , Frida Höfling 2015-2016,  Pär Hyberg 2017, Katarina Haara Löfstedt 2018- 2019, Johanna Arderup 2020-

Kassör:
Håkan Dackman 1992-

Ordinarie lokal för konsert- och danskvällarna i Malmö:

Siriuspalatset, Rundelsgatan 15 (våren 1992, hösten 1993)
Restaurang Kungsparkens festsal (hösten 1992-våren 1993)
Druidorden (våren 1994-våren 2003),
Sallerupsvägen 26 (hösten 2003-2005),
Barnens scen (2006-)

 

 

Arrangemang 1992-2021 år för år

 

***

1992

Våren 1992

Jan ?
Febr ?
Mars?
24/4 Vargton fr. Helsingborg (ledare: Claus Bengtsson)

Sommarkonserter på Hedmanska gården 1992

30/7  Storm över Sundet
6/8  Avadå band
13/8 Fjärde läget

Hösten 1992

18/9  Gubbaduon (Mats Edén & Sven Ljungberg)
16/10 Sågskära
13/11 Fjärde läget (Lars-Torgny Larsson, Karin Wallin, Dan Gisen Malmqvist, Suzanne Ingvaldson, Lotta Folkesson)

***

1993

Våren 1993

22/1 Avadå band
19/2  Storm Över Sundet
19/3 Plommonkärnorna
23/4  Möller, Willemark & Gudmundson

Sommarmusik på Hedmanska gården 1993

?

Hösten 1993

17/9 Dalaspelmän (Anders Bjernulf, Pontus Selderman, Fredrik Lindh, Lars Gunnar Björklund)
8/10 Väsen
5/ 11 okänt program

***

1994

Våren 1994

21/1 Storm Över Sundet
4/3 Magnus Harem (ledare: Magnus Gustavsson)
8/4 Avadå band (Moriskan?)

Sommarmusik på Hedmanska gården 1994

27/7  Plommonkärnorna
3/8  Åsa Jinder

Hösten 1994

2/9  Fjärde läget
14/10 Alban Faust och Musikhögskolans folkmusiklinje
19/11 Blå Bergens Borduner
9/12  Sågskära

***

1995

Våren 1995

17-19/1 Spelträff i Köpenhamn
17/3  Sven Nyhus kvartett
22/4  Sälta (Hady Prett, Risto Holopainen, Sebastian Printz-Werner, Ulrika Bodén)
12/5 Fri scen

 

Sommarmusik på Hedmanska gården 1995
?

Hösten 1995
?

1996       

Våren 1996

17/2  Sågskära

9/3    Bengt Löfberg, Pelle Björnlert och Erik Pekkari

13/4  Per Gudmundsson, Björn Ståbi och Bengt Jansson

4/5   Tritonus med kören Corona, Kvarnby folkhögskola

Sommarkonserter på Hedmanska gården 1996

18/7  Urform

25/7  Karpaterna

1/8    Niklas Roswall och Marcus Svensson

Hösten 1996

28 sept    Valramn

19 okt     Väsen

23 nov     Trio Patrekatt

14 dec     Gunnfjauns kapell

Spelkurser

13 april   Per Gudmundsson, Björn Ståbi och Bengt Jansson

Resor

6 – 9 /6 Bussresa till spelmansstämman i Ransäter

***

1997     

Våren 1997

8/2            Ellika Frisell och Sven Ahlbäck

15/3          Kapaterna,  Suzanne & Louise

26/4          Tilja (examenskonsert)

17/5          Frifot

Sommarkonserter på Hedmanska gården 1997

23/7        Plommon

6/8          Phönix, Västerdalälvorna, Heidalstrolla,  Spontaani vire

Hösten 1997

20/9          Avadå band

18/10        Groupa

8/11        Från Ringsjön till Titicaca (ovisst om det blev av)

6/12          Svart kaffe

Resor

5-8/6 Bussresa till spelmansstämman i Ransäter

 

***

 

1998

Våren 1998                                                  

31/1        RÅ-manti

13/2        Väsen (med Mix), Kulturknuten

28/2        Simon Simonsson m fl, Musikhögskolan

13/3        Fareld, (folkmusikkafé), Café Wega

18/4        Rånda

16/5        Mats Berglund o Fredrik Lundberg
 

Sommarkonserter på Hedmanska gården 1998

30/7 Valramn

6 /7 Envisa

Hösten 1998

19/9        Björn Ståbi, Pers Hans o Maria Hultgren

17/10      Hässleholms unga och Geijser

4-7/11     Folk Mix festival (med Mix):

              4/11Trio Kroke

              6/11 Stockholm Folk Big Band

              7/11 Kætter Kvartet, Familjen Carr

12 /11     Hamre och Högemo från Norge

Kurser

16/5            Spelkurs med Mats Berglund

19-20/9        Danskurs med Ami Petersson och Fredrik Lundberg

Resor

4-7/6           Bussresa till spelmansstämman i Ransäter

***

1999

Våren 1999
13/2          Hulling
20/3          Bäsk
28/5          Sara Åström med vänner

Sommarkonserter på Hedmanska gården 1999

28/7     PULS
4/8       Hotell Tibell

Hösten 1999

3/9            ”Nordic Dream” på Hipps spegelsal:

                 Helsinki Melodeon Ladies, Nyckelharpsorkestern (med Mix)

18/9          Gubbatrion

22-23/10   Folkmusikfestival:

                  22/10 Garmarna och Fareld, Kulturknuten

                  23/10 Dan ”Gisen” Malmquist & Worchestra, Café Wega

20/11        Bengt Löfberg, Pelle Björnlert, Erik Pekkari
11/12        Magnus Stinnerbom och Daniel Sandén-Warg (Harv)

Kurser

20/11 Spel- och danskurs med Bengt Löfberg, Pelle Björnlert, Erik Pekkari

Resor

10-13/6        Bussresa till spelmansstämman i Ransäter

 ***

2000

Våren 2000

29/1                   Dan ”Gisen” Malmquist & Worchestra och Änglarnas språk, Fredman

12/2                   Ranarim

4/3                     Låtvis, Edward Anderzon Trio

8/4                     Toxa

13/5                   Maria Persson och Plommon, Kulturknuten

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2000

3/8                     Alma

9/8                     Uhrbrandt, Lydom & Cahill, (ULC)

Hösten 2000

16/9                   Kalle och Anders Almlöf

14/10                 Mats Berglund trio (Mats Berglund, Leo Svensson, Andreas Ralsgård)

18/11                 Pär Moberg med olika grupper, 12 (med Mix), Jeriko

1/12                   Groupa & Phönix (med SRK/Mix), Jeriko

2/12                   Karin Wallin, Dan ”Gisen” Malmquist, Karin Ohlsson

Resor

9-12/6         Bussresa till spelmansstämman i Ransäter

***

 

2001

Våren 2001

3/2 Sågskära

3/3 Lars Halvarsson och Mattias Helje, med spel- och viskurs

31/3 Fiolklövret

21/4 Avadå band och Hoven Droven (med Mix), Jeriko

12/5 Hven kvartett och Västgöta spelmanskvartett

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2001

25/7 Ethel å Signhild band

1/8Magnus Stinnerbom & Sanna Kurki

Hösten 2001

22/11  Mats Edén, Leif Stinnerbom och Tina Quartey

20/10  Anders Norudde och Leo Svensson

16/11  European Youth Folk Orchestra  (med Mix), Jeriko

24/11 Ostinatexpressen

15/12  Triakel, med spel- och viskurs

***

2002

Våren 2002

26/1  Hotell Tibell, Grannar

3/2   Jubileumsfest (på Jeriko): Afroscania Mix, Avadå Band, Sofia Karlsson

13/4  Maria Jonsson & Carina Normansson

27/4  Bäsk, Utla [NO], Skoog & Co. (med MIX), Jeriko

25/5  Ulrika Gunnarsson med vänner (examenskonsert)

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2002

31/7  Zar [DK]

7/8  Oleman [SWE/NO]

Hösten 2002

14/9  Peter ”Puma” Hedlund med komp

12/10  Valramn.

9/11  Björn Ståbi & Lisa Rydberg

14/12   Sophia Eriksson & Jens Engelbrecht, Pär Moberg & Jon Sirén

***

2003

Våren Duidorden/ hösten Sallerupsvägen 26

Våren 2003

15/2  Ola Bäckström och Per Gudmundsson; låtkurs med Ola Bäckström

8/3  Riksspelkvinnor på internationella kvinnodagen: Jeanette Eriksson, Karin Olsson, Karin Höglund, Hanna Tibell, Jeanette Walerholt, Karin Wallin

26/4  Olle Lindvall och Gubbaduon (Mats Edén och Sven Ljungberg) med Andreas Ralsgård

31/5  Jon Sirén och Maria Skoog (examenskonsert), Bergakungens sal, Betaniaplan.

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2003

30/7  Shananagan från Belfast, Nordirland.

6/8  Malström.

Hösten 2003

Obs! Flytt till Sallerupsvägen 26

13/9  AMOK

4/10  O’torgs Kaisa med Hanna Tibell och Karin Hjelm; låtkurs med O’torgs Kaisa.

11/10  Bazaar Blå och Calvin Vollrath (med Mix), Jeriko.

29/11  Boot

***

2004

Våren 2004

31/1  Grannar med Edvard Anderzon och Anders Larsson

28/2  Maria Jonsson, Olof Misgeld, Kersti Ståbi och Daniel Pettersson

17/3  Ranarim (med Mix), Jeriko

20/3  Bäsk; låtkurs med Jonas Simonsson på flöjt och Hans Kennemark på fiol

8/5  Thomas ”Limpan” Lindberg med Johanna Bölja och Ola Hertzberg

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2004

21/7  Kraja

4/8  Trio Lagerkvist

 Hösten 2004

18/9  Orust

16/10  Draupner

27/11  Mats Berglund trio; danskurs i finnskogspols med Liv Hellström.

***

2005

Våren 2005

5/2  Pettersson & Fredriksson

23/2  Luftstråk (med Mix), Jeriko.

5/3  Svanevit

16/4  Erik Pekkari, Pelle Björnlert, Bengt & Anders Löfberg; danskurs i slängpolska med Anna Nyander.

21/5  Öppen spellista

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2005

27/7  Ditt Ditt Darium

3/8  Mats Edén & Tina Quartey

Hösten 2005

3/9  MP3, danskurs i Jössehäradspolska med MP3

9/10  Väsen och Musica Vitae, dans till Klacklek (med World Mix), Palladium

22/10  Ulrika Bodén; dansakut med Liv Hellström

26/11  Jeanette Evansson & Anette Torsheim; dansakut med Johanna Bengtsson

***

2006

Barnens Scen ordinarie lokal fr.o.m. jan. 2006

Våren 2006

28/1  Ole Hjorth och Joel Bremer, Jeriko

2/2 (?) Trio Mio. (med Mix), Jeriko?

4/3  Gunnfjauns Kapell

29/4  Andreas Ralsgård & Markus Tullberg, Edvard Anderzon Trio (med Elin Skoglund & Niklas Willén)

20/5  Skånska riksspelmän: Mats Edén, Karin Wallin, Ninni Carr och Esbjörn Wettermark

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2006

26/7 Christian Bugge & Peter Eget  (med Malmö Sommarscen)

4/8  Bjärv: Olof Göthlin, Mikael Gravström & Ben Lagerberg-Teitelbaum (med Malmö Sommarscen)

5/8 Konsert på Gustav Adolfs Torg under Katalanska kulturfestivalen (med Kultur i Malmö)

Hösten 2006

9/9  BLM

4/10  Hoven Droven (med Mix), Jeriko?

7/10  Faust

11/11  Hanna Tibell

2/12  Maria Röjås och Anders Larsson

Resor

9-11/6  Resa till Ransäter.

***

Våren 2007
27/1 Nordic, Provinsen (förband)

10/2 Ethno on the Road, Skånekursen

3/3 Triakel

19-20/4 World Mixfestival (med MiS):
19/4 Kruk (dansföreställning: halling, laus), Kulturhuset Mazetti
20/4 Fre. Skånska Riksspelmän: Elna Carr, Jeanette Eriksson, Olof Göthlin, Anna Rynefors

2/5 Lö. Ni:d (med Mix), Jeriko
12/5 Sågskära, Saltat (förband från Lund)

Sommarkonserter på Hedmanska gården  2007
18/7 Eva Åhström-Rune & Mattias Perez (med Malmö sommarscen)

4/8 Claes Ottelid & Stefan Jarl (med Malmö sommarscen)

Malmöfestivalen 2007
23/8 Liv Hellström och Sofia Skog (dans: kurs och förställning), SkRot (skånska ungdomar), Tidig Tisdag (musikhögskolan i Göteborg), Alla Fagra (med Mix & Folkmusikåret i Skåne 2007)

Hösten 2007
8/9 Täpp Ida Almlöf, Täpp Jenny Nylander och Jenny Berman Högberg

6/10 Oriental Flames: Reza Shayesteh mfl. (K), Skånefolk.se (K&D)

20/10 Niklas Roswall & Jens Comén

17/11 Bazar Blå

1/12 Groupa

***

2008

Våren 2008
19/1 Markus Tullberg med vänner (examenskonsert)

2/2 Boot

6/2 Gunnel J Mauritzon Band (med Mix), Jeriko

1/3 Thuva Härdelin & Lelo Nika (K), Karin Wallin (D)

5/4 Sinkelipass (dansgrupp) tillsammans med musikerna Anders Larsson & Patrik Andersson, eftermiddagsdanskurs med Andreas Berchthold från Sinkelipass

3/5 Geitungen

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2008
9/7 Vallevan, Hedmanska gården

18/8 Synd och skam (Gotland), Hedmanska?

Malmöfestivalen 2008
20/8 Liv Hellström & Pia Qvarnström (dansutlärning), Spinkamåla Folk Music Quartet (Musikhögskolan i Malmö), Svanevit (med Mix), Jerikoscenen

Hösten 2008
6/9 Linneaus Väsen

4/10 Tarabband (K), Trion Grannar (Jon Sirén, Pär Moberg, Martin Eriksson)(D)

25/10 Kongero (vokalkvartett) (K), Öppen spellista med lokala band (D)

15/11 Olof Göthlin, Julia Westberg och Esbjörn Wettermark (examenskonsert)

6/ 12 Malin Foxdal (med Mix)

Resa till spelmansstämma

***

2009

Våren 2009

24/1 Luftstråk (Sven Ahlbäck, Johan Hedin & Lisa Eriksson)

14/2 Ellika Frisell & Emma Reid

7/3 Jan Ekdahl trio

25/4 Pelle Björnlert, Johan Hedin, Erik Pekkari

9/5 Alla Fagra

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2009

29/7 Jidder

5/8 Trio Mio

Malmöfestivalen 2009

19/8 på Gustav Adolfs torg: Klubb Rålåt (Pär Moberg, Allan Skrobe m fl), danskurs slängpolska ,Let’s Folk Dance (danstävling i slängpolska mellan 5 Malmöpolitiker ack. av Jidder), Hoven Droven (med Mix m fl)

Hösten 2009

5/9 Rusk (Vegar Vårdal, Unni Løvild & Frode Haltli)

15/9 Esbjörn Hazelius Band, Inkonst

3/10 Triller

24/10 Fokatelp & Trusted Enemy, Babel

7/11 World Mix festival: Frigg [FIN/NO] (samarbete)

12/12 Gubbaduon

***

2010

Våren 2010

16/1  Skånekväll: Jeanette
Eriksson, Jenny Bengtsson och Per-Axel Karlsson var

13/2  Jonas Bleckman & Karl-Johan Ankarblom

6/3    Kersti Ståbi med Björn & Rannveig

10/4  Mats Berglund Trio (med Andreas Ralsgård & Jonas Bleckman)

8/5   Ulrika Gunnarsson Trio (med Esbjörn Hazelius & Anders Löfberg)

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2010

9/7   Nordic

29/7 The Stockholm Lisboa Project

Malmöfestivalen 2010

27/8 Remidjen, Tall Dark Strangers, Alla Fagra, Energia de Bahia, Gustav Adolfs Torg

Hösten 2010

18/9    Lena Willemark

23/10  Marin & Marin (Mia och Mikael)

30/10  Nordic (med Mix), Kong

20/11  Hazelius & Hedin

12/12  Margits Sånger (Maria och Olof Misgeld och Olle Lindvall), Musikhögskolan

Kurser

Våren 2010? Avancerad danskurs med Pia Qvarnström & Liv Hellström, Ungdomens hus

8/5 Sångkurs med Ulrika Gunnarsson, Musikhögskolan

***

2011

Våren 2011

29/1   Den Fule

26/2   Chokladfabriken, Musikhögskolan

26/3  Triakel, Musikhögskolan

7/5    Jonsson & Coudroy

Sommarkonserter på Hedmanska gården 2011

6/7    Punsch

22/7  Blink

Malmöfestivalen 2011

24/8  Navarra

Hösten 2011

10/9    Jidder

22/10  Hoven Droven

12/11  Västanå teater: Ormstunga

10/12  Sofia Sandén trio

***

2012  

Våren 2012

28/1  Dreamers Circus

3/3    ResiDans

30/3  Spellista

21/4  Thuva & Thore Härdelin + Lelo Nika

30/4  Valborgsfest

12/5  The Secret Carpet Club

Sommarkonsert på Hedmanska gården 2012

11/7   Ode (med Malmö sommarscen)

Hösten 2012

8/9     Stormsteg

6/10   Sver

10/11  Beata Bermuda

8/12   Ellika, Solo & Rafael

***

2013

Våren 2013

26/1   Knihv [EST]

16/2   Katarina Hallberg med trio sjunger Karin Boye

23/3   GUT (Gisen, Ulvsand & Tullberg)

30/4   Valborgsfest på Ribersborgsstranden: Anna Fält,
Tonmakeriet, Ida Eriksson, Sara Thuresson, Lustspel, Rallarklang, Mobila sektionen, White Trash Family m.fl.

4/5    Brita Björs (examenskonsert)

8/5    Esbjörn Hazelius med Folk & Världsmusikutbildningen, Musikhögkolan

17/5  Tranotra (Inspelning P2 Live)

Malmöfestivalen 2013

19/8 Sånglekar med Malmö folk

22/8 Sånglekar med Malmö folk

Hösten 2013

14/9      Adeln (inspelning p2 live)

20/9     Tall Dark Strangers

19/10    Ethno on the road

9/11     Folkmusiklinjen vid Musikhögskolan i Malmö 20-årsjubileum

16/11    Ulrika Gunnarsson & Jonas Åkerlund, Algot

30/11    Yölariis

14/12    MP3 (inspelning p2 live)

 

Jam

18/6 Far i Hatten

6/7 Ribersborgsstranden (med dans)

19/11 Far i Hatten

10/12 Far i Hatten

***

2014

Våren 2014

25/1 Gunnel Mauritzson Band

15/2 Moberg & Lie [SE/NO]

22/3 Septen trio [SE/BEL/FIN]

10/4 Emma Swenssons examenskonsert (samarbete), Sugar Ditch

30/4 Valborgsfest, Eldfågeln; Tant Parant, Svedala, Alla Fagra, Lyset i forsen, DJ Elias Grind (med Kontrapunkt?), kring Norra Grängesbergsgatan

24/5 En folkmusikalisk shåw + Den nya alliansen (Sara Parkman, Samantha Olanders, Juan Romero)

Malmöfestivalen 2014

15/8 Folklabbet (dansutlärning), Tankara och Tall Dark Strangers (konserter)

Hösten 2014

27/9   Långbacka/Willemark/Rydberg, Inkonst

18/10 Gammeldanskväll med trio KMS (Karin Wallin, Suzanne Ingvaldsson och Mats Larsson)

22/11 Rydvall-Mjelva Jonsson-Haas [SE/NO/USA]

13/12 Luciafirande med Alla Fagra

Jam

14/1 Folkmusik-jam, Far i hatten

17/2 Folkmusik-jam, Copenhagen bar

24/2 Folkmusik-jam, Copenhagen bar

Resor

5/6 Folkmusikbussen mot Ransäterstämman?

***

2015

Våren 2015

24/1     Emma Härdelin, Kersti Ståbi, Johanna Bölja och Katarina Hallberg sjunger om döden, Musikhögskolan

14/2    Ulrika Bodén Band (Ulrika Bodén, Emma Ahlberg, Gustav Hylén, Mattias Pérez och Valter Kinbom)

21/3     Sven Midgren (examenskonsert)

30/4    Valborgsfest: Kråwkan, hemliga gästen, barnföreställning

23/5     Emilia Lajuen & Suvi Oskala

Malmöfestivalen 2015

20/8 på Gatuscenen: Adeln, 2 Dansande Fioler (Frida Höfling & Lina Nordin)

Hösten 2015

19/9      When we do Bingsjö (Bridget Marsden, Jon Holmén, Emma Reid, Ellika Frisell)

17/10    Groupa

14/11    Navarra

6/12     Lajka, Ensemble 32; danskurs med Pia Qvarnström, Malmö Live Kuben

12/12    Elof & Wamberg, 232 strängar

Danskurser
med Folklabbet i samband med höstens MF-kvällar

***

2016

Våren 2016

16/1  Joel Bremer & Daniel Pettersson

6/2    Dagny

12/3  Erotica Project + Trio Larsson/Mayr

9/4    Rim

14/5  Tullberg/Ralsgård kvartett

Hösten 2016

10/9    Hazelius – Hedin

22/10  Mattias Perez Trio

12/11  Floating Sofa Quartet

3/12    Härdelin – Bergström

***

2017

Våren 2017

21/1   Lyset i forsen (Felicia Wilén)

18/2  Åkervinda + Klas af Ekholm och Andreas Risan (Ekholm & Risan)

11/3   Hilde Fjerdingöy o Hanna Andersson (Sven Midgren)

8/4    Anders Eriksson, Håkan Olsson & Urban Andersson (Sven Midgren)

13/5  Anna Rubinsztein,Johanna Nolgård (Hanna Olsson)

Hösten 2017

23/9    Jonas Åkerlund, Ulrika Gunnarsson, Anders Rosén (Sven Midgren)

22/10  Sven Midgren, Mats Edén, Tina Quartey, Allan Skrobe (Ulrika Tegnér)

11/11 Ahlberg-Ek-Roswall (Elis Jarl Skute)

9/12   Björnlert-Hedin-Pekkari (Peter Boysen)

***

 

2018

Våren 2018

27/1 Lena Jonsson trio

17/2 GKN5

9-11/3 Viskurs med Maria Röjås

10/3 Trolskapolska

28/4 Norr om Stockholm (trio); danskurs med Anna Nyander (Alva Bosdottir)

19/5 Nordic

Hösten 2018

5/8 Backastämman, litet infobord och musik.

29/9 Barnföreställning Lång bort i skogen med Maria Jonsson & Sofia Sandén

29/9 Maria Jonsson, Sofia Sandén & Daniel Fredriksson

19-21/10 Folkmusikhelg i Lund & Malmö:

Ralsgård Tullberg kvartett (Viva i Lund?)

Anders Larsson (var?)

Mia Marin /Jens Comén (BSc)

Lyy, Palladium

24/11 Nybörjardanskurs i polska, Ulrika Tegnér, Lina Dahlman & Alva Bosdottir. Underverket, 24

24/11 Josefina Paulsson & Carina Nordmansson

15/12 Dagny i forsen (Dagny + Lyset i forsen)

***

2019

Våren 2019

18/1 Anna Fält + BMZ

9/2 Rhythmania + Wallin & Höfling

23/3 Kurs i dansmetodik med Anna Nyander

23/3 Trio Törn

30/3 Kabaré va med (barnföreställning 2-8 år)

13/4 Spöket i Köket

11/5 Anna Möller & Ale Möller

Hösten 2019

14/9 Ralsgård-Tullberg kvartett

11-13/10 Folkmusikhelgen (med MiS, Mix mfl.):

11/10 Folkklubb II på Moriska paviljongen: MSQ (Sven Midgren, Allan Skrobe, Tina Quartey), Brita Björs, Geten & Evigheten, Dj Jens Möller

12/10 Nybörjarkurs i polskedans med Ulrika Tegnér, Lina Dahlman & Alva Bosdottir

12/10 Klubb Rålåt (jam), Nya Tröls

12/10 Vågspel (Alice Klint och Kristin Kennemark)

16/11 Breda gatan

14/12 Janusz Prusinowski Kompania

Danskurser

14/10 Nybörjarkurs i polska med Ulrika Tegnér, Lina Dahlman och Alva Bosdottir, Ungdomens hus

12/10 Nybörjarkurs i polska med Ulrika Tegnér, Lina Dahlman och Alva Bosdottir, Ungdomens hus

16/11 Nybörjarkurs i polska med Ulrika Tegnér, Lina Dahlman och Alva Bosdottir, Ungdomens hus

16/11 Vad är folkdans?, föreläsning med Anna Nyander, Sofielunds Kollektivhus

***

2020
 

Våren 2020

25/1 Ida Meidell & Johan Hedin

15/2 Merit Hemmingsson, Kalle Almlöf & Kjell-Erik Eriksson (inspelat av SVT och SR)

21/3 Storis och Limpan (Livestream, med MiS)

Hösten 2020

19/9 Molly på rymmen (K), Familjen Carr (D) (live och livestream)

16-18/10 Folkfest Malmö (med MiS, Mix mfl.):

16/10 Folkklubb II (med restriktioner) på Moriska Paviljongen: Iduns (dans), Maine Coon (Moriskan), Midgren/Skrobe/Quartey med Brita Björs, Symbio

17/10 Emma & Ellika EXTRA (livestream), Stallet i Stockholm

7/11 Trio Wolski (livestream)

12/12 Mats Edén & Tina Quartey (livestream), Sofielunds kollektivhus

***

2021

Våren 2021

23/1 Duo Disparat (Anders Norudde & Johanna Karlsson) (livestream), Sofielunds kollektivhus

13/2 Furhuhill (livestream)

20/3 232 Strängar (med MiS, livestream)

14/4 Bazooka Sub Trio (livestream)

29/5 Draupner (med Hälsingland live, streamad konsert), Mörtsjö gamla skola i Hälsingland

Hösten 2021

28/8 Americanakväll i Beijers Park: Seven Foot Frank, Happy Hearteaches

25/9 Rå

21-24/10 Folkfest Malmö (med MiS, Mix mfl.):

22/10 Groupa och Sara & Samantha, Moriska paviljongen

22/10 Folkklubb III: Agnes&Klara (danskurs), Vaev [DK], Inuti, DJ Prohibition/ Trattgrammofondisco, på Moriska paviljongen

23/10 GKN5 och Rålåt (jam), Malmö live

20/11 Isak Eriksson & Magdalena Eriksson

3/12  Två Otrevliga flickor (med Sommarscen Malmö), Kirsebergs kulturhus

11/12 Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye (K), Ville Syri & Anna-Karin Andersson (D) (med MiS)

Kalendarium

Inget evenemang hittades!