Lo å Lä (Skåne-Cajun) & Cajun-Åland

Datum

11 sep 2025

Tid

19:00 - 23:55

Plats

Barnens Scen
Malmö Folkets Park, Falsterbogatan 17

Mer info

19.00-19.45 Crash course i dans,
20.00 Konsert,
21.00-00.00 Spel till dans, jam och fika,
Entré: 160kr / 110kr medlem/ 80 kr student, arbetslös, över bron (och medlem)

Extrakväll på en Torsdag, köp biljetter här!
Lo å Lä är Malmö-pågen och cajun-musikern Thor Ahlgrens projekt och band. Där möts folkmusiken från Skåne i den svenska södern med cajun-musiken från den amerikanska södern i Louisiana. Toppmusiker från båda sidor Atlanten spelar skånska folkdängor med stark smak av cajun, utforskar nyupptäckt gemensam folkmusikrepertoar, och spelar en och annan renodlad cajun-bit.  

Projektet grundar sig i en nyfikenhet att utveckla den egna traditionen och lyfta fram den lokala identiteten och samtidigt utforska kulturella likheter mellan olika lokala traditioner på olika platser. De senaste åren har Thor Ahlgren levt långa perioder i Lafayette i Louisiana, USA, och spelat tillsammans med gräddan av cajun-musiker. Det har resulterat i en cross-over skiva med skånsk cajun med Lo å lä. Det har också gett upphov till ännu ett projekt, band och skiva i samma anda: Cajun Åland.

Denna kväll får vi uppleva både Lo å Lä (Skåne-cajun) och Cajun Åland som är ute på en gemensam skivreleasturné. Det blir svensk folkmusik som ni inte har hört den spelas förut, i stor sättning med en rejäl energiinjektion från Louisiana.  Vi får också lära oss dansa de karakteristiska cajun-pardanserna som one-step och two-step som har många likheter med de svenska pardanserna.

Medverkande
Thor Ahlgren, Kelly Jones, Magnus Hebøll, Trey Boudreaux, Iris Bergcrantz, Viktor Olsson
Justin Leger, Anton Johansson, Amelia Powell, Elina Granlund, Cecilia Wickström

Crash course

På kvällen kan ni få lära er danserna one-step och two-step

Lyssna (och se)

►MALMÖ FOLK är en ideell folkmusikförening som genomför konserter, danskvällar och kurser med stöd av Statens kulturråd, Malmö stad.


0 svar på ”Lo å Lä (Skåne-Cajun) & Cajun-Åland”